Temat rozprawki o ojczyźnie
Uzasadnij trafność podanego stwierdzenia, odwołując się do co najmniej dwóch przykładów z literatury lub historii, ewentualnie z obu tych dziedzin.. Wstęp.. Powinien ja szanować i nie wstydzić się jej.. Teza podana w temacie jest dla Ciebie oczywista, bezdyskusyjna.. Tematy na maturach lubią się powtarzać.. Zgodnie z ideologią szlachecką jest to kraj ludzi dumnych, którzy wywodzą się od starożytnego ludu Sarmatów.. "Kamienie na szaniec" to opowieść o ludziach, którzy "potrafili pięknie żyć i pięknie umierać" - rozprawka.. Patriotyzm, czyli miłość do ojczyzny towarzyszyła, towarzyszy i będzie towarzyszyć ludziom.. „Młodość nie jedno ma imię".. Są też tacy, którzy tęsknią za dobrami materialnymi.Ojczyzna, mówi Ojciec Święty, to dobro wspólne całego narodu.. Młody Jacek był przystojnym mężczyzną, skupiał uwagę kobiet, którym się podobał.O tęsknocie pisało wielu artystów - tęsknili zarówno sami twórcy, jak i bohaterowie ich utworów.. Każdy człowiek powinien być świadomym, czym jest dla niego ojczyzna.. Praca - pasja czy obowiązek?. Każdy powinien o nią się troszczyć jak o matkę.. Ziemia, planeta ludzi Było to w roku 1926.. To czas bez troski i zmartwień ,czas szaleństw i zabaw.Jacek Soplica jest głównym bohaterem epopei Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz".. Członkowie Dywizjonu 303 to zarówno bohaterowie jak i współcześni rycerze.Napisz rozprawkę, w której przedstawisz i uzasadnisz swoje zdanie na temat tego, czy bohaterów "Dywizjonu 303″ można nazwać współczesnymi rycerzami.Powieść Aleksandra Kamińskiego: „Kamienie na szaniec" przenosi czytelnika w czasy II wojny światowej do okupowanej Warszawy, przybliżając losy trójki głównych bohaterów: Zośki, Rudego i Alka, którzy należeli do młodego pokolenia, dorastającego w czasach wolności i którzy stanęli w obliczu narodowej klęski oraz konieczności podjęcia walki z okupantem.Pamiętaj o temacie rozprawki - była tam albo teza albo hipoteza..

Schemat rozprawki problemowej.

Teza to pewnik, co do którego nie masz absolutnie żadnych wątpliwości.. Mickiewicz, porównując własny naród do innych narodów Europy, starał się wyeksponować w Panu Tadeuszu te cechy, które by świadczyły o wyjątkowości własnego narodu.. Dlatego należy go cenić jak najdroższy skarb, pielęgnować i chronić.. To dlatego Pan Tadeusz zyskał sobie niezachwianą naczelnąNapisz rozprawkę na temat: Wyprawa, wędrówka, tułaczka.. - podróż niejedno ma imię.. ", ale może być to zdanie twierdzące (zobacz Tematy wypracowań maturalnych) i Ty musisz się opowiedzieć "za", "przeciw" lub .Kompozycja rozprawki .. Może jednak negować powszechną opinię czy opinię wyrażoną w cytacie.Napiszcie mi rozprawkę na temat czy warto umierać za ojczyznę.. 1 argument z lektury kamienie na szaniec a 2 argumenty z życia wzięte.. (tylko proszę żeby ta praca była na moim poziomie wiec tak na 3 a nawet i na 2 bo nie jestem najlepszaNa pytanie, czy warto być emigrantem, każdy musi odpowiedzieć sobie sam.odpowiedział (a) 17.02.2011 o 15:37.. Tak jak matka jest wspólna dla wszystkich swoich dzieci - jest dobrem wspólnym dla wszystkich dzieci, tak Ojczyzna jest dobrem wspólnym dla każdego członka narodu..

Oto przykładowe rozprawki maturalne sprzed lat.

Dodaj do listy.. Ojczyzna jest bardzo ważna, ponieważ to ona dała nam dom i wychowanie.ściągaj.. W zależności od tego, jak sformułowany jest temat rozprawki, rozróżnia się: Matura CKE 2020: j. polski - poziom podstawowy.„Człowiek bez ojczyzny jest jak drzewo bez korzeni" - rozprawka Stare przysłowie mówi, że „człowiek bez ojczyzny jest jak drzewo bez korzeni".. Proszę czekać.. 0 ocen | na .ojczyzny rozumianej jako krąg tradycji własnego narodu.. Dotarliśmy do celu.. Patriotyzm oznacza dla mnie przede wszystkim to, że darzy się swoją ojczyznę wielkim uczuciem, które można nazwać miłością.. Stawał się on często natchnieniem dla polskich pisarzy.Ojczyzna to też kultura, według której byłam wychowywana, przekazywana z pokolenia na pokolenie, tworzona przez lata.. Eksponuje ono problem i pyta np.: "Czy zgadzasz się z twierdzeniem, że… ?. Przeanalizuj polecenie w temacie pracy.. Rozprawka to dłuższa forma wypowiedzi, w której piszący najpierw przedstawia własne stanowisko w określonej kwestii (zawartej w temacie rozprawki), a następnie uzasadnia swoje zdanie, wykorzystując zgromadzone argumenty poparte konkretnymi przykładami.. Rozprawka wymaga przy tym od autora do zajęcia jasno wyrażonego stanowiska wobec tematu - nie ma możliwości, by np. odpowiedź na zadane w jej temacie pytanie brzmiała „nie wiem".Jego podstawową cechą jest ochrona..

Postawiono przede mną trudne zadanie : udowodnienia, że temat mojej pracy jest prawdą.Język Polski.

Niektórzy twierdzą, że w dzisiejszych czasach maksyma ta staje się coraz bardziej aktualna, coraz mocniej skłania do zastanowienia.. Hej.. Napiszcie mi rozprawkę na temat czy warto umierać za ojczyznę.. 1 argument z lektury kamienie na szaniec a 2 argumenty z życia wzięte.. (tylko proszę żeby ta praca była na moim poziomie wiec tak na 3 a nawet i na 2 bo nie jestem najlepsza.. Papież przypomina, że winniśmy naszej Ojczyźnie .Lotnicy walczyli nie tylko dla swej ojczyzny, ale też dla przyjaciół i rodziny.. Jeżeli TEZA - w zakończeniu musisz dokonać konkluzji (ściąga poniżej).. Filmy.. Widzisz, że pisanie rozprawki z tezą nie jest aż tak bardzo skomplikowane.- Więzień, przebudzony o poranku, rozmyśla, wspomina swoje sny i snuje refleksje na temat pamięci oraz marzeń o wolności.. Masz 100 proc. pewności, że jest tak czy siak.. Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury.. Jeżeli HIPOTEZA - musisz zająć, na podstawie przedstawionych wcześniej argumentów, konkretne stanowisko - czyli odpowiedzieć na pytanie zawarte w poleceniu.Temat matury do rozwinięcia Temat 1.. Otóż młodość to najpiękniejszy okres naszego życia każdego człowieka a przynajmniej tak powinno pozostać..

Patriotą można być zarówno w czasie wojny, jak i pokoju.Jaki temat rozprawki będzie na maturze z polskiego?

Soplica wywodził się ze średniozamożnej szlachty, cieszył się sympatią społeczeństwa i dużym poważaniem jako samozwańczy przywódca szlachty zaściankowej.. Już sama idea przyświecająca jego powstaniu - chęć podtrzymania rodaków na duchu, pragnienie przywołania obrazu ojczyzny, który napełni serca mieszkańców dawnej Rzeczpospolitej nadzieją - podkreśla szczególną rolę, jaką widział dla swego dzieła wybitny poeta.Najczęściej staramy się coś udowodnić, o czymś kogoś przekonać, odpowiedzieć na postawione pytanie, rozwiać jakąś wątpliwość.. Szczegółowe opracowania dają narzędzia do stworzenia bogatej w treści prezentacji maturalnej ze znanymi dziełami sztuki i błyskotliwymiRudy, Alek oraz Zośka kochali swoją ojczyznę, można powiedzieć - nad życie.. Przede wszystkim cechuje ich tzw. skłonność do bitki i wypitki.Patriotyzm w „Panu Tadeuszu" jest wartością szczególną, immanentnie obecną w poemacie Mickiewicza.. Opierając się na kilku wybranych przykładach, udowodnij, że literatura polska uczy miłości do ojczyzny-rozprawka.. Sienkiewicz przedstawia czytelnikowi obraz Polski sarmackiej, Polski XVII wieku.. Zagadnienie jakie mam rozwikłać brzmi: „Młodość nie jedno ma imię".. Henryk Sienkiewicz Trylogia.. REKLAMA.Ojczyzna dla każdego człowieka jest czymś innym, specyficznym - jednak można stwierdzić, ze dla każdego z nas jest istotna.Wymienione przykłady literackie pokazują, że warto w miłości poddać się uczuciu, nie zważać na rozum, choć często ten wybór wiąże się z ryzykiem cierpienia.Kompozycja rozprawki .Motyw ojczyzny w literaturze, Serwis z motywami literackimi stworzony został z myślą o uczniach szkół średnich, głównie maturzystach.. Jako młody pilot cywilny pracowałem od niedawna.Rozprawka problemowa - opis szczegółowy.. Tęsknią za drugim człowiekiem, ale równie często za ukochanym, utraconym miejscem, np. ojczyzną.. Czy rzeczywiście tak jest?Pięknie o Ojczyźnie pisał Jan Paweł II: "Ojczyzna to jest dziedzictwo, a równocześnie jest to wynikający z tego stan posiadania - w tym również ziemi, terytorium, ale jeszcze bardziej .Motyw ojczyzny - Motyw ojczyzny w literaturze.. Dom rodzinny czy w szerszym rozumieniu ojczyzna to bezpieczny azyl, źródło wartości i szczęścia..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt