Rozprawka o literaturze
Temat: tolerancja, nietolerancja, inność.. Poznaje wartości, którymi się kierują.. Wymaga to od nas także umiejętności wyjścia poza jednostkowe doświadczenia.Literatura to prawdziwa skarbnica wiedzy o człowieku.. Wpłyneły na to tragiczne wydarzenia II wojny swiatowej, gdzie łamano wszelkie zasady etyczne i pogwałcono prawa czlowieka.. Powołaj się na właściwie dobrane utwory (weź pod uwagę również inne motywy np. Szatana, Boga, domu, rodziny)Miłość uznawana jest za sens ludzkiego życia.. Miasto czasem stawało się teren zamkniętym, w którym działy się rzeczy odmienne niż poza jego granicami.. Przykładem jest opis miasta w „Dżumie" A. Camusa.Motyw marzeń/marzyciela w literaturze, Serwis z motywami literackimi stworzony został z myślą o uczniach szkół średnich, głównie maturzystach.. Dba o sklep, martwi się o Stanisława, próbuje żenić go ze Stawską, w które nota bene sam jest zakochany.. Szczegółowe opracowania dają narzędzia do stworzenia bogatej w treści prezentacji maturalnej ze znanymi dziełami sztuki i błyskotliwymiCierpienie jako wartość uszlachetniająca człowieka.. Nie znaczy to jednak, że możemy zrezygnować z zadawania takich pytań!. Czytanie książek nie jest obecnie zajęciem atrakcyjnym, szczególnie dla ludzi młodych, którzy szukają rozrywki poza światem literatury.. Czyni je prawdziwym i w pełni szczęśliwym..

Motyw przyjaźni w literaturze.

Adam Mickiewicz Romantyczno .. Drwi on z jej bólu, nie wierzy, że dziewczyna może widzieć ducha zmarłego Jasia.. Dlatego ośmielam się stwierdzić, iż w domu czujemy się najlepiej.. Ignacy Krasicki Przyjaciele.. Masz 100 proc. pewności, że jest tak czy siak.. Czytając poznaje różnorakie charaktery bohaterów, ich uczucia.. Sam przychyla się do naukowego wyjaśniania wszystkich zjawisk, mówi: Po czasie dzieciństwa przychodzi w życiu człowieka taki moment, w którym zaczyna on myśleć o śmierci i zdaje sobie sprawę z tego, że każdy .Można powiedzieć, że cała literatura jest o miłości, jednak nie chodzi tu tylko o wątki romansowe pomiędzy kochankami, ale także miłość rodzicielską, miłość do rodzeństwa, ojczyzny.. Jest wszędzie.. 2011-10-17 11:33:43Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy w relacjach międzyludzkich lepiej kierować się sercem czy rozumem.. Nie dopuszcza też do głosu myśli, że Wokulski mógł zakochać się w próżnej Izabeli, bo ma go za człowieka rozsądnego.. Rozważ słuszność tego stwierdzenia w rozprawce.. Nie masz wyboru - szukaj argumentów do takiej tezy:Rozprawka: "Literatura pozwala lepiej poznać i zrozumieć minione wieki" Czytanie książek w dobie internetu, komputerów i portali społecznościowych przestało być atrakcyjne szczególnie dla ludzi młodych..

; 84% Motyw samotności w literaturze.

Rozprawki można również podzielić na (Przygoda 2004: 132-133): rozprawki uzasadniające - rozpoczynające się od polecenia: „uzasadnij", „przedstaw", „wykaż" itp.Motyw starości - Motyw starości w literaturze.. Okej, mam do zrobienia rozprawkę,ale nie mam kompletnie do tego głowy, bo musze się przygotować jeszcze do paru przedmiotów, a dopiero do domu wróciłam.. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 wyrazów.rozprawka syntetyczna - opiera się na kilku utworach, w których występują podobne motywy, problemy, obrazy.. nie ma człowieka , który przynajmniej raz w życiu nie doznał choćby namiastki cierpienia.. Przykłady takiej postawy możemy również znaleźć w literaturze.Rozprawka jest formą wypowiedzi pisemnej, w której piszący prezentuje stanowisko wobec .. Pisać możesz tylko o polskiej literaturze ("polskie utwory").. Posądza ją o obłąkanie, uważa również, że ufający Karusi lud, jest przykładem ciemnoty i prostoty.. Cierpienie jest jak znamie, z którym człowiek rodzi się i żyjąc z nim umiera.. Szczegółowe opracowania dają narzędzia do stworzenia bogatej w treści prezentacji maturalnej ze znanymi dziełami sztuki i błyskotliwymiCzyny świadczą o człowieku - rozprawka w oparciu o poznane przykłady literackie..

Ramowy plan wydarzeń; Motyw wieży Babel w literaturze i sztuce; Omów literacką realizację motywu wędrówki.

Przypomniał w nim to, co najbardziej utrwaliło się w jego pamięci: emocje i zachowania więźniów, mechanizmy rządzące obozem, ideologię państwa totalitarnego, warunki życia w .Także w literaturze polskiej XX wieku motyw śmierci pojawial się wielokrotnie.. Udało mi się tylko wyskrobać tylko tyle|: Inność-tzw. Nietolerancja otacza wszystkich ludzi niezależnie od wieku.Samotność w literaturze, Serwis z motywami literackimi stworzony został z myślą o uczniach szkół średnich, głównie maturzystach.. Archetypem ludzkiego losuRozprawka, pomocy.. Otacza każdego z nas, każdy ma z nią styc.Patriotyzm w literaturze, Serwis z motywami literackimi stworzony został z myślą o uczniach szkół średnich, głównie maturzystach.. Jak się okazuje, młody człowiek nic nie wiedział o rodzinie, po której ten spadek odziedziczył.. 2012-03-04 19:03:40; Napisz referat na temat "Bóg w świecie człowieka" 2010-09-11 13:11:49; Napisz rozprawkę na temat,, Rola domu rodzinnego w życiu młogego człowieka" .. Owszem, człowiek jest istotą, która potrafi się przystosować do środowiska, ale dopiero w miejscu znajomym, ukochanym będzie czuł się najlepiej.Literatura dowodzi, że nie ma jednej odpowiedzi na pytania o sens naszego życia, o siły, od których nasz los zależy..

W ten sposób wzbogacam swoją wiedzę na temat ludzi, ich zachowania, dzięki czemu lepiej rozumiem siebie i innych.Rozprawka - Motyw podróży w literaturze.

Natura miłości zaprzątała umysły ludzkie już w czasach starożytnych.. Jeśli chodzi o argumenty czy kontrargumenty, dobrze jest wyszukać ich jak najwięcej, by praca była dobrze rozwinięta i bogata w przykłady.Patriotyzm objawia się także w kultywowaniu tradycji narodowych, zainteresowaniu polską kulturą i nauką, czy w ogóle - zagadnieniami dotyczącymi naszego państwa.. Literatura wzbogaca nasze słownictwo i w wielu przypadkach pomaga zrozumieć wydarzenia oraz zachowanie ludzi biorących w nich .Rozprawka będzie wyglądać wtedy estetycznie i przejrzyście, a ocena nie pójdzie w dół ze względu na brak tych jakże ważnych elementów.. Z doswiadczen tych wyrosla cała gałąż wspólczesnej literatury, opisując postawy ludzi wobec ciągłej nieprzerwanej śmierci, ktora .Dlatego właśnie motyw przemijania stał się jednym z najpopularniejszych tematów, którymi zajmuje się literatura - zazwyczaj śmierć i przemijanie ukazywane są w negatywnym świetle.. pomożesz?. Gustaw Herling-Grudziński napisał Inny świat na podstawie swoich doświadczeń z czasów pobytu w łagrach.. W argumentacji odwołaj się do lektury obowiązkowej (wybranej spośród lektur wymienionych na stronie 3 tego arkusza egzaminacyjnego) oraz do innego utworu literackiego.. "Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej" Stare powiedzenie mówi: "Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej".. Stanisław nie do .Bohaterem jest nastoletni chłopiec, który nagle dowiaduje się o otrzymanym spadku w postaci starego rodzinnego domu.. Moją tezę pragnę poprzeć kilkoma przykładami.. Przypuszczalnie najstarszym tego przykładem może być przejście ludu izraelskiego izraelskiego Egiptu do Ziemi Obiecanej.Przykładowe wypracowanie gimnazjalne: „Literatura pozwala lepiej poznać i zrozumieć minione wieki".. Zapominają oni jednak o tym, że to .Podobne teksty: 82% Motyw samotności (omów na podstawie 3 wybranych utworów literackich).. Zilustruj swoje argumenty przykładami literackimi.. Analizując wybrane utwory literackie z rożnych epok (np. twórczość Słowackiego, Norwida, Mickiewicza, Schulza i Herlinga-Grudzinskiego), przedstaw funkcjonowanie tego motywu i sposoby pisania o nim.Niejednokrotnie w literaturze słowo miasto staje się słowem tożsamym z miejscem, służącym na określenie pewnego terenu, o specyficznych cechach.. Jeśli chcemy przeżyć nasze życie świadomie, musimy pytać i szukać.. Szczegółowe opracowania dają narzędzia do stworzenia bogatej w treści prezentacji maturalnej ze znanymi dziełami sztuki i błyskotliwymiKsiążka należy do literatury wspomnieniowej.. Wędrowanie pozwala odkryć prawdę o sobie i innych ludziach.. Wiele przykładów z literatury, historii i sztuki potwierdza tezę, że do szczęścia człowiekowi potrzebny jest inny człowiek..Komentarze

Brak komentarzy.