Rozprawki z antygony
Nie chce go odwołać dla Antygony, by nie mówiono, że dla członków własnej rodziny ustanowił jakieś specjalne prawa.. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany materiał edukacyjny został zweryfikowany przez Redakcję lub ekspertów współpracujących z serwisem.. Warto zwrócić uwagę, że odpowiedź Sofoklesa jest głosem osoby pobożnej.Konflikt tragiczny, z jakim mamy do czynienia w „Antygonie", dotyczy Antygony i Kreona.. Jej bunt wynika z niezłomnych zasad moralnych, każących jej pogrzebać zmarłego brata, uznanego przez króla za zdrajcę kraju.Wracając do tematu rozprawki i dokładnego udowodnienia tezy pragnę jeszcze oświecić wątpiących.. Antygona buntowała się przeciw despotycznej władzy króla, który swym rozkazem łamał święte, odwieczne prawo boskie i narażał na nieszczęście swoją rodzinę.. Tematykę mitów można bardzo ogólnie podzielić na: dotyczącą powstawania bogów, świata i ludzi, wyobrażeń przestrzeni oraz wyobrażeń na temat natury świata i zachodzących zjawisk.. Prosze o rozprawke z antygony wstęp 4-5 zdan rozwinięcie 10-12 zdań zakończenie 4-5 zdań Prosze pilne potrzebuje na poniedziałek .. Mity stały się skarbcem motywów wykorzystywanych przez .Prosze pilne !. Rozprawki.. Wprowadził także dekoracje i postacie kobiece, odgrywane jednak przez mężczyzn.W tragedii pt. " Antygona" autorstwa Sofoklesa został opisany konflikt dwóch równorzędnych racji: Antygony, która kierując się uczuciami zrobiła wszystko, aby pogrzebać brata, choć ten zdradził ojczyznę i z rozkazu władcy jego ciało miało pozostać bez pochówku, oraz Kreona - bezwzględnego władcy, który kierując się dobrem państwa i racjami rozumu, skazał zdrajcę na .Uważam, że chciał chronić swój kraj dając ten zakaz.Chciał by w kraju panował porządek i ład, aby prawa były respektowane..

5.Rozprawki z antygony.

Był on władcą ziemskim, niejako boskim namiestnikiem, gdyż dawniej uważano, że wszelka .Zadanie: napisz rozprawke na temat quot antygona cz kreon która Rozwiązanie:antygona, ponieważ nie poddawała się, była odważna, postępowała moralnie zrobiła pochówek bratu mimo zakazu kreona , była religijna, potrafiła przekonać do siebie ludziSyn Kreona na wieść o śmierci ukochanej, postanowił popełnić samobójstwo, wkrótce to samo uczyniła jego żona i matka Antygony.. To na pozór postępowanie wzorowe, a jednak z powodu uporu władcy ginie najpierw Antygona, a potem jego syn, Hajmon, i Eurydyka.. Ułóż dialog Antygony z Ismeną, w którym siostry przekonują się o swoich racjach.. Uwaga: Zakończenie rozprawki, to wyrażanie Waszych własnych odczuć, refleksji, dlatego też jesteście zobowiązani do napisania jej sami.Konflikt tragiczny w Antygonie opiera się na problemie: które prawo jest ważniejsze, naturalne (boskie) czy umowne (ludzkie)?. Sama Antygona wykazuje się odwagą, dumą i determinacją.. Spróbuję udowodnić, iż to Antygona miała więcej racji po swojej stronie.. Interpretacja podanego fragmentu: - Fragment to monolog Więźnia (który określa siebie wieszczem → Konrad) z pierwszej sceny "Dziadów" (tzw.Po lekturze „Antygony" Sofoklesa nasuwają się pytania, które dotyczą tematyki tej tragedii..

W formie rozprawki odpowiedz na pytanie.

Prosze pomózcie Nie moze byc to wypracowanie z gazety Viktor Z góry dzieki Sofokles.Był to jeden z trzech, obok Ajschylosa i Eurypidesa, wielkich tragików greckich.. Antygona sprzeciwiła się temu zakazowi i pogrzebała zwłoki brata, przez co - zgodnie z zapowiedzią Kreona - dostała wyrok śmierci.Broniąc stanowiska Antygony, chciałabym przytoczyć kilka ważnych argumentów.. Mity przekazywane były ustnie z pokolenia na pokolenie.. Nie chce go odwołać dla Antygony, by nie mówiono, że dla członków własnej rodziny ustanowił jakieś specjalne prawa.. "Los szlachetnego nierówny złoczyńcy" - czy te słowa Kreona nie wydają się słuszne?. aby się z nim oswoić.. Rozprawka z Antygony !. I czy człowiek może wydawać zakazy niezgodne z tym pierwszym.. Z całą pewnością Antygona nie walczyła tylko o swoje racje, ale również o honor rodziny, którą od lat prześladował okrutny los.. Daje naj ;p Czy antygona postąpiła słusznie pochowując brata ?. Budzi on kontrowersje, co do słuszności obu stron.. Weryfikacja tekstu odbywa się na następujących poziomach:rozprawka z antygony; Bunt antygony rozprawka.. Zapisywane były wtórnie.Uzasadnij trafność podanego stwierdzenia, odwołując się do co najmniej dwóch przykładów z literatury lub historii, ewentualnie z obu tych dziedzin..

rozważ problem na podstawie "antygony" Sofoklesa.

MeciuuuuuuuOglądajcie Najlepszy Program w Eska T.Pobierz darmową ściągę - wszystkich streszczeń - - Może komuś pomoże!. Tomasz Marć z Technikum Chemicznego, z klasy kształcącej techników analityków, wybrał na próbnej maturze z polskiego pisanie rozprawki na temat: „Bunt .Matura próbna Operon 2018 POLSKI podstawowy: "Antygona" Sofoklesa na maturze z polskiego Odpowiedzi, pytania, arkusze 20.11.2018Antygona Kto jest autorem Antygony.. Jak to jest z rozprawkami o co w nich chodzi.. Ostatnia data uzupełnienia pytania: 2009-10-09 15:25:22Czy Antygona dokonała właściwego wyboru , podejmując decyzję pogrzebania zwłok brat ?Jestem przekonana ,że tak.Antygona w moim odczuciu urasta do symbolu wielu uniwersalnych wartości,takich jak odwaga i przeciwstawienie się despotyzwowi oraz przemocy,wytrwałości i wierności swoim poglądom niezależności,miłości do brata,poczucie więc z tradycją i religią.Jej czyn zasługuje .Zobacz 6 odpowiedzi na pytanie: Jaki może być temat rozprawki z''Antygony''?Jest to z pewnością ważny argument potwierdzający słuszność czynu Antygony.. W imieniu zwykłego obywatela Teb napisz krótkie podanie do swego króla z prośbą o uniewinnienie Antygony.. Podejmuje ona bowiem bardzo uniwersalny problem, który jest bardzo intrygujący dla ludzi,… „Antygona" Sofoklesa jako przykład tragedii antycznej.Nie rezygnowała z tego, co uważała za słuszne i moralne..

Mam takie zadanie napisac w formie rozprawki na jutro!!

Tragizm Antygony natomiast wyraża się inaczej.W każdym z tych aspektów wolność jest cenną wartością, do której człowiek dąży, ponieważ pragnienie wolności leży w jego naturze, a zniewolenie ogranicza jego człowieczeństwo.. Trudno jest jednak nie przyznać części racji Kreonowi.. To na pozór postępowanie wzorowe, a jednak z powodu uporu władcy ginie najpierw Antygona, a potem jego syn, Hajmon, i Eurydyka.. Rozprawki.. .Czy miłosć do rodziny moze tłumczyc nieposłuszeństwo wobec władzy?. Żył w latach 496-406 p.n.e. Jego główną zasługą dla teatru było wprowadzenie na scenę trzeciego aktora.. Polinejkes oprócz Ismeny był jedynym żyjącym członkiem rodziny, dlatego Antygona zdecydowanie była przeciwna decyzji .Przyczyną sporu jest wystąpienie Kreona przeciw Bogom - nie che on pogrzebać zwłok Polinika, brata Antygony.. Za te wszystkie wydarzenia odpowiedzialność ponosi Kreon, człowiek żądny władzy, egoista i tyran taki jak Makbet.. Myślę, iż prawa ustanowione przez bogów są znacznie ważniejsze od nakazów wydanych przez człowieka, choćby z tego powodu, iż zostały one ustanowione dużo wcześniej.Matura Operon 2018: temat rozprawki.. Kreon zapowiedział, że osobę, która pogrzebie ciało Polinika, będzie czekać kara śmierci.. Patriotą można być zarówno w czasie wojny, jak i pokoju.. Na początku, chcę zwrócić uwagę na prawo ludzkie i boskie.Z własnej ręki zginął ukochany Antygony Hajmon - syn Kreona, a na wieść o jego śmierci życia odebrała sobie matka Hajmona..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt